wz
webzdarma.cz

Akce 2017

Vážení návštěvníci,

v roce 2017 si připomeneme již 80. výročí od zahájení stavby opevnění na Náchodsku a zároveň začátek stavby Pevnosti Dobrošov. Vzhledem k případným rekonstrukčním pracím, bude program vzpomínkových oslav spíše komornější. Přesto doufáme, že si z nabídky vyberete. Prozatím pro Vás připravujeme:

20. května (sobota, od 17:00 do 20:00; prohlídky v 17, 18 a 19 hod.) – Muzejní noc na Pevnosti Dobrošov: povídání o stavbě tvrze, dělnících, kteří ji stavěli a netopýrech, kteří ji obývají – to jsou jen některá témata,  která rádi Vám sdělíme během prohlídek na muzejní noci. Jednotné vstupné 40 Kč.

15. a 16. července2. ročník dřevořezbářského sympozia „Dobrošovské dřevobraní“ : umělečtí řezbáři během dvou dnů vytvoří ze dřeva krásná umělecká díla, která budete moci obdivovat v areálu pevnosti. Přijďte a buďte svědky toho, jak se dřevo mění v umělecké dílo! Zahájení v sobotu v 10 hod. Ukončení v neděli kolem 12 hod.

Kopie - IMG_3306

19. srpna3. ročník Se starostou do pevnosti: celodenní akce ve spolupráci s Regionálním muzeem v Náchodě, městem Náchod, obcí Česká Čermná a Sborem dobrovolných hasičů Náchod-Běloves nabídne nejenom prohlídku pevnosti, ale také novou stezku okolo pevnosti s dřevěnými sochami a příběhy se k nim vážící. Průvodcem se stane náchodský starosta Jan Birke a starostka Eva Smažíková. V Bělovsi u Náchoda ukáže SDH něco ze své činnosti. V hasičárně pak proběhne krátká přednáška o historii této příměstské části Náchoda, která si letos připomíná 625. výročí první písemné zmínky. Týž den od 19 hod. proběhne Evropská noc pro netopýry pod vedením Mgr. Josefa Hotového z Muzea Východních Čech v Hradci Králové spojená s odchytem netopýrů. Vstupné na noc pro netopýry dobrovolné. 

9. září - Připomenutí zahájení stavby pevnosti a křest nové publikace o majoru Jaroslavu Purkytovi: akce, která je pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D., bude zahájena v 10 hodin. Po slavnostním zahájení proběhne křest nové knihy, po němž nastoupí jednotka v dobových uniformách k uctění památky všech, kteří opevnění stavěli a chtěli ho bránit. V 11 a 12 hod. přednáška ve vstupní expozici o životě a díle Jaroslava Purkyta. Ve 13 hod. komentovaná prohlídka pevnostní linie z Dobrošova do Bělovse u Náchoda s přiblížením působení mjr. Purkyta v této oblasti během zářijové mobilizace roku 1938. Detailnější program bude postupně doplněn. 

23. září (19 – 20:30 hod)2. ročník Světla nad bunkry: Pevnost Dobrošov se letos poprvé zapojí do tohoto zajímavého projektu, který proběhne v den výročí vyhlášení zářijové mobilizace roku 1938. V 19 hod. bude možné sestoupit s průvodcem do podzemí pevnosti a po hodinové prohlídce si vychutnat světly a videoprojekcí nasvícené objekty dobrošovské pevnosti (od 20 do 20:30 hod.) za doprovodu hudby. Nasvícení proběhne pouze za pěkného počasí! Kromě Pevnosti Dobrošov budou nasvíceny také další objekty náchodské pevnostní linie. Vezměte si s sebou vlastní baterky a pomozte nám bunkry nasvítit!
Bližší informace na: http://www.svetlanadbunkry.cz/www/index.html

be7907a46bd2929e15ad3c8613ecdcbb

28. záříNa svatého Václava do pevnosti skoro zadara! Tento den mimořádně snížené vstupné – děti, studenti a senioři zdarma; dospělí 40 Kč. Pro děti střelba ze vzduchovek, hod granátem. A bude toho víc. Přijďte na tuto akci, kterou ukončíme tuto poslední sezónu před rozsáhlou rekonstrukcí! 

ŘÍJEN: v rámci příprav na rekonstrukci bude říjnová provozní doba teprve doplněna. Prohlídky je možné rezervovat na kterýkoliv říjnový den od 10 do 14 hod. 

 

 

Oficiální stránky národní kulturní památky