wz
webzdarma.cz

Akce 2017

Vážení návštěvníci,

v roce 2017 si připomeneme již 80. výročí od zahájení stavby opevnění na Náchodsku a zároveň začátek stavby Pevnosti Dobrošov. Vzhledem k případným rekonstrukčním pracím, bude program vzpomínkových oslav spíše komornější. Přesto doufáme, že si z nabídky vyberete. Prozatím pro Vás připravujeme:

5. července (středa, od 17 do 20 hod.) – Netradiční prohlídky na Pevnosti Dobrošov. Prohlídky pro nebojácné malé a velké návštěvníky. V setmělém podzemí na vás čekají nevšední zážitky. Pozorné děti budou moci nalézt také poklad ukrytý
v labyrintu chodeb a sálů. Vhodné pro děti od 6 let. Doprovod rodičů nutný! Prohlídky samostatně bez průvodce. Není nutné rezervovat. Vstupné jednotné 40 Kč. Děti do 10 let zdarma. Poslední vstup v 19:00.

8. července (sobota od 9:30 do 17 hod.) – Modelářská dílna s výstavou. Baví Vás lepit modely bojové techniky a chtěli byste si to vyzkoušet pod vedením odborníka? Pak přijďte na Pevnost Dobrošov. Pod vedením zkušeného modeláře Luďka Macháčka (Nunymaster) si vyzkoušíte stavbu bojové techniky, její barvení a další zajímavé modelářské techniky. Součástí bude i prodejní výstava.

POZOR! Na dílnu je potřeba se přihlásit předem na emailu pevnost.dobrosov@seznam.cz. Vstupné na dílnu je pro
1 osobu za 150 Kč (v ceně model k slepení, pracovní pomůcky a vstup do pevnosti). Počet míst je omezen! Vhodné pro děti od 9 let. 

15. a 16. července2. ročník dřevořezbářského sympozia „Dobrošovské dřevobraní“ : umělečtí řezbáři během dvou dnů vytvoří ze dřeva krásná umělecká díla, která budete moci obdivovat v areálu pevnosti. Přijďte a buďte svědky toho, jak se dřevo mění v umělecké dílo! Zahájení v sobotu v 10 hod. Ukončení v neděli kolem 12 hod.

Kopie - IMG_3306

19. srpna3. ročník Se starostou do pevnosti: celodenní akce ve spolupráci s Regionálním muzeem v Náchodě, městem Náchod, obcí Česká Čermná a Sborem dobrovolných hasičů Náchod-Běloves nabídne nejenom prohlídku pevnosti, ale také novou stezku okolo pevnosti s dřevěnými sochami a příběhy se k nim vážící. Průvodcem se stane náchodský starosta Jan Birke a starostka Eva Smažíková. V Bělovsi u Náchoda ukáže SDH něco ze své činnosti. V hasičárně pak proběhne krátká přednáška o historii této příměstské části Náchoda, která si letos připomíná 625. výročí první písemné zmínky. Týž den od 19 hod. proběhne Evropská noc pro netopýry pod vedením Mgr. Josefa Hotového z Muzea Východních Čech v Hradci Králové spojená s odchytem netopýrů. Vstupné na noc pro netopýry dobrovolné. 

9. září - Připomenutí zahájení stavby pevnosti a křest nové publikace o majoru Jaroslavu Purkytovi: akce, která je pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D., bude zahájena v 10 hodin. Po slavnostním zahájení proběhne křest nové knihy, po němž nastoupí jednotka v dobových uniformách k uctění památky všech, kteří opevnění stavěli a chtěli ho bránit. V 11 a 12 hod. přednáška ve vstupní expozici o životě a díle Jaroslava Purkyta. Ve 13 hod. komentovaná prohlídka pevnostní linie z Dobrošova do Bělovse u Náchoda s přiblížením působení mjr. Purkyta v této oblasti během zářijové mobilizace roku 1938.

Část výtěžku z akce půjde na podporu Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci.

Detailnější program bude postupně doplněn.

23. září (19 – 20:30 hod)2. ročník Světla nad bunkry: Pevnost Dobrošov se letos poprvé zapojí do tohoto zajímavého projektu, který proběhne v den výročí vyhlášení zářijové mobilizace roku 1938. V 19 hod. bude možné sestoupit s průvodcem do podzemí pevnosti a po hodinové prohlídce si vychutnat světly a videoprojekcí nasvícené objekty dobrošovské pevnosti (od 20 do 20:30 hod.) za doprovodu hudby. Nasvícení proběhne pouze za pěkného počasí! Kromě Pevnosti Dobrošov budou nasvíceny také další objekty náchodské pevnostní linie. Vezměte si s sebou vlastní baterky a pomozte nám bunkry nasvítit!
Bližší informace na: http://www.svetlanadbunkry.cz/www/index.html

be7907a46bd2929e15ad3c8613ecdcbb

28. záříNa svatého Václava do pevnosti skoro zadara! Tento den mimořádně snížené vstupné – děti, studenti a senioři zdarma; dospělí 40 Kč. Pro děti střelba ze vzduchovek, hod granátem. Ve výstavní expozici budou vystaveny různé militárie z druhé světové války. A bude toho víc. Přijďte na tuto akci, kterou ukončíme tuto poslední sezónu před rozsáhlou rekonstrukcí! 

ŘÍJEN: v rámci příprav na rekonstrukci bude říjnová provozní doba teprve doplněna. Prohlídky je možné rezervovat na kterýkoliv říjnový den od 10 do 14 hod. 

 

 

Oficiální stránky národní kulturní památky